Strona główna | Działalność ZRP | Konkursy i odznaczenia | Odznaczenia | Honorowa Odznaka Rzemiosła

Honorowa Odznaka Rzemiosła

Honorowa Odznaka Rzemiosła wraz z dyplomem została ustanowiona przez Zarząd Związku Izb Rzemieślniczych uchwałą z dnia 30 marca 1957 roku, jako jednostopniowe wyróżnienie. Miała ona wówczas formę odznaki o średnicy 2,4 cm i figurował na niej napis "Rzemiosło - za zasługi". Wykonana była z metalu pozłacanego i wyobrażała godło rzemiosła obramowane girlandą z liści laurowych.

 

W obecnej formie Honorowa Odznaka Rzemiosła wraz z legitymacją ustanowiona została uchwałą nr 50, z dnia 26 kwietnia 1973 roku Zarządu Centralnego Związku Rzemiosła. Jest również wyróżnieniem jednostopniowym. Wynonana jest w formie metalowej, sześciokątnej odznaki z napisem "Rzemiosło - za Zasługi" (decyzja M.S.W. z dnia 16 maja 1973 roku).

 

Obecnie nadawana jest ona osobom fizycznym i prawnym przez Prezydium Zarządu ZRP za szczególne zasługi oraz wieloletnią, ofiarną działalność w realizacji społeczno - zawodowych i gospodarczych zadań rzemiosła. Można otrzymać ją tylko jeden raz.


Osoba wyróżniana srebrnym medalem im. Jana Kilińskiego powinna co najmniej 5 lat wcześniej otrzymać Honorową Odznakę Rzemiosła, natomiast wyróżniana złotym medalem im. Jana Kilińskiego powinna 3 lata wcześniej otrzymać medal srebrny.

 

Print  
Związek Rzemiosła Polskiego
Dom mediowy