Strona główna | Aktualności

Związek Rzemiosła Polskiego w „Debacie Jedynki” w Polskim Radiu
01.06.2017

W środę 31 maja w Polskim Radiu odbył się program Anny Grabowskiej „Debata Jedynki” , grupę młodych Związku Rzemiosła Polskiego reprezentował Jacek Trela. Wśród zaproszonych gości pojawili się również przedstawiciele Komisji Młodych NSZZ Solidarność oraz Komisji Młodych Konfederacji Lewiatan. Tematem programu były staże i praktyki zawodowe, które powinny pomagać młodym przecierać zawodowe szlaki, ale za odpowiednie wynagrodzenie. Często jednak dzieje się tak, że stażyści skarżą się na wykorzystywanie i małą możliwość poznania zawodu. W 2014 partnerzy społeczni przygotowali  Ramowy Plan Na Rzecz Zatrudnienia Młodych w celu wprowadzenia ram jakości staży i praktyk zawodowych. 

 

- Małe firmy nie mają dużych budżetów czy specjalnie oddelegowanych pracowników  do przeprowadzenia stażystów przez okres nauki zawodu w firmie. Rzemiosło potrzebuje praktyków, stażystów ukierunkowanych na konkretny zawód. To są w większości osoby, które praktykują jako czeladnicy czy mistrzowie. Student dla typowego rzemieślnika nie jest idealnym stażystą, chodź w dużych firmach rzemieślniczych na pewno by się odnaleźli. – powiedział przedstawiciel Związku Rzemiosła Polskiego Jacek Trela.

 

Dodał również, że:” na rynku pracy rzemiosło jest liderem kształcenia dualnego, a jego absolwenci natychmiast znajdują zatrudnienie. Dużo trudniejszą sytuację ze znalezieniem pracy mają młodzi ludzie po liceach i wyższych uczelniach. Dlatego praktyki w firmach powinny być już dla licealistów. Tydzień w firmie dla młodego człowieka może go ukierunkować i zmienić jego spojrzenie na rynek pracy.”

 

Więcej: LINK

 •  17.08.2017   Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka. Konferencja w ...
•  17.08.2017  Wspólne stanowisko pracodawców w sprawie minimalnego wynagrodzenia ...
•  16.08.2017  Ogłoszenie
•  16.08.2017  Konkurs Złoto i Srebro w Rzemiośle
•  16.08.2017  Puls Biznesu: Podatnik pod lupą podatnika
•  11.08.2017  Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa trafił do konsultacji
•  11.08.2017   Zakończona rekrutacja na stanowiska: autorów i recenzenta
•  11.08.2017  Minister Rafalska podpisała rozporządzenia dot. indywidualizacji ...

Związek Rzemiosła Polskiego
Dom mediowy