Strona główna | Aktualności

Związek Rzemiosła Polskiego w „Debacie Jedynki” w Polskim Radiu
01.06.2017

W środę 31 maja w Polskim Radiu odbył się program Anny Grabowskiej „Debata Jedynki” , grupę młodych Związku Rzemiosła Polskiego reprezentował Jacek Trela. Wśród zaproszonych gości pojawili się również przedstawiciele Komisji Młodych NSZZ Solidarność oraz Komisji Młodych Konfederacji Lewiatan. Tematem programu były staże i praktyki zawodowe, które powinny pomagać młodym przecierać zawodowe szlaki, ale za odpowiednie wynagrodzenie. Często jednak dzieje się tak, że stażyści skarżą się na wykorzystywanie i małą możliwość poznania zawodu. W 2014 partnerzy społeczni przygotowali  Ramowy Plan Na Rzecz Zatrudnienia Młodych w celu wprowadzenia ram jakości staży i praktyk zawodowych. 

 

- Małe firmy nie mają dużych budżetów czy specjalnie oddelegowanych pracowników  do przeprowadzenia stażystów przez okres nauki zawodu w firmie. Rzemiosło potrzebuje praktyków, stażystów ukierunkowanych na konkretny zawód. To są w większości osoby, które praktykują jako czeladnicy czy mistrzowie. Student dla typowego rzemieślnika nie jest idealnym stażystą, chodź w dużych firmach rzemieślniczych na pewno by się odnaleźli. – powiedział przedstawiciel Związku Rzemiosła Polskiego Jacek Trela.

 

Dodał również, że:” na rynku pracy rzemiosło jest liderem kształcenia dualnego, a jego absolwenci natychmiast znajdują zatrudnienie. Dużo trudniejszą sytuację ze znalezieniem pracy mają młodzi ludzie po liceach i wyższych uczelniach. Dlatego praktyki w firmach powinny być już dla licealistów. Tydzień w firmie dla młodego człowieka może go ukierunkować i zmienić jego spojrzenie na rynek pracy.”

 

Więcej: LINK

 •  19.01.2018  Program pracy i kalendarz spotkań UEAPME
•  19.01.2018  Rekrutacja zespołów autorskich - usługi osobiste
•  18.01.2018  Dzięki e-składce firmy oszczędzają czas i pieniądze
•  18.01.2018  Prace nad zmianą definicji mikro, małego i średniego ...
•  18.01.2018  Ustawa STIR już funkcjonuje. Możesz sprawdzić swojego kontrahenta
•  18.01.2018  Konsultacje w sprawie oceny wpływu - Dobrowolnego Etykietowanie ...
•  18.01.2018  Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych ...
•  17.01.2018  Zapytanie ofertowe - wynajem sali szkoleniowej

Związek Rzemiosła Polskiego
Dom mediowy